DOBRE RADY

KONSULTACJA LEKARSKA

Przed rozpoczęciem przygody z basenem prosimy Państwa o konsultacje z lekarzem prowadzącym maluszka i uzyskanie zgody ustnej bądź pisemnej (dla nas do wglądu) na udział dziecka w zajęciach w wodzie. Taka konsultacja podyktowana jest jedynie troską o Wasze dzieci.

W DOMU

Przed pierwszymi zajęciami warto w domu pokazać się dziecku kilka razy w czepku, tak żeby na pływalni nie bało się Państwa w nowej ,,kreacji”.

Zalecamy również wydłużyć domową kąpiel do ok. 20-30 min. i uatrakcyjnić ją w polewanie prysznicem, konewką bądź kubeczkiem. Pamiętajcie jednak, aby polewanie odbywało się metodą „małych kroczków” czyli najpierw spokojnie zaczynając od ramionek, plecków i tyłu głowy. Po kilku takich kąpielach dopiero można sobie pozwolić na większe wodospady i chlapanie. Proszę również obniżyć temperaturę wody w kąpieli do 31-32 stopni C – dzięki temu maluszek będzie przyzwyczajony i nie będzie marzł w basenie. (Jeżeli temperatura w wanience wynosi ok. 36 stopni C obniżamy codziennie lub co drugi dzień temperaturę o ok. 1 stopień C, aż uzyskacie 32-31 stopni C). Jeżeli jesteście Państwo szczęśliwymi posiadaczami dużej wanny lub prysznica możecie kapać się razem z dzieckiem robią przy tym trochę hałasu. Po kąpieli warto również pobawić się włączoną suszarką w celu oswojenia się z hałasem, ponieważ na pewno będziecie Państwo używać jej po pobycie na basenie.

CO SPAKOWAC DO TORBY BASENOWEJ

  • karnet „Fizjoraczki” uprawniający do wejścia na zajęcia

  • strój kąpielowy dla rodzica oraz 2 jednorazowe lub 1 wielorazową pieluszkę do pływania dla dziecka

  • ręczniki dla rodzica i dwa dla maluszka (jeden ręcznik zabieramy na płytę basenu, żeby okryć dziecko bezpośrednio po wyjściu z wody)

  • czepek i klapki dla rodzica

  • dla najmłodszych fotelik samochodowy (można je wnieść do szatni na basen –
    ułatwi to Państwu przygotowanie dziecka i siebie do zajęć)

  •  kosmetyki dla siebie i malucha

  •  pieluszkę dla dziecka na zmianę

  • czapeczkę oraz dodatkowe ubranko na zmianę dla maluszka

  • przekąskę lub mleko (gdyby maluszek zgłodniał po zajęciach)

PRZED I W TRAKCIE ZAJĘĆ

Maluszka nakarmcie Państwo najpóźniej 30 minut przed zajęciami, aby jedzenie ułożyło się w ich małych brzuszkach. Jeżeli jednak będą mieli Państwo wrażenie, że podczas zajęć dziecko jest nadal głodne śmiało możecie wyjść i je dokarmić. Na zajęcia prosimy przybyć punktualnie. Jeżeli zdarzy się jednak mały poślizg nie spieszcie się. Nerwy i pośpiech wpłyną negatywnie zarówno na Państwa jak i na Wasze dziecko.

Bezpośrednio przed wejściem do wody nie smarujcie Państwo dziecka kremem ani oliwką ponieważ nakremowane ciało po kontakcie z wodą będzie śliskie i trudniej będzie je utrzymać.

Na płytę pływalni prosimy wnieść ręcznik lub szlafroczek, aby tuż po wyjściu z zajęć wytrzeć i okryć maluszka. Wchodząc na płytę basenu pozwólcie mu przyglądać się otoczeniu, oswoić się z innymi uczestnikami i „wielką wanną”. Jeżeli maluszek źle reaguje na hałasy przyjdźcie wcześniej i pospacerujcie się po płycie basenu, żeby zapoznać się z nowym miejscem.

Bezpośrednio przy wejściu do wody poproście instruktora o pomoc w asekuracji Twojego dziecka. Pod żadnym pozorem nie wchodźcie Państwo drabinką trzymając dziecko na rękach

Pamiętajcie Państwo o dokładnym umyciu siebie i dziecka przed i po zajęciach. Po skończonych zajęciach umytego i suszonego malucha nasmarujcie oliwką lub kremem.

Pamiętajcie Państwo, że okres adaptacyjny maluszka do wody to ok. 3 zajęcia. Dajcie sobie i swoim pociecha czas, Nie zrażajcie się jeśli Wasze dziecko będzie zachowywało się nieswojo w początkowym okresie kursu.

Po zajęciach również się nie śpieszcie. Przed opuszczeniem budynku radzimy dokładnie wysuszyć głowę oraz uszy i odczekać jeszcze 25-30 minut w holu pływalni. W tym czasie możecie uzupełnić „spalone kalorie” i posilić maluszka. Przed samym wyjściem warto założyć czapeczkę, która ochroni przed zawianiem.

BEZPIECZEŃSTWO

Oprócz dobrego humoru i super zabawy dbajmy o BEZPIECZEŃSTWO

NIGDY NIE ZOSTAWIAJCIE PANSTWO DZIECKA NA PRZEWIJAKU BEZ OPIEKI.

Jeżeli potrzebujecie Państwo sięgnąć do szafki lub się ubrać poproście o pomoc innego rodzica bądź zapnijcie maluszka w foteliku samochodowym.

ZACHOWAJCIE OSTROŻNOŚĆ PODCZAS PORUSZANIA SIĘ PO PŁYCIE BASENIE ORAZ W SZATNI ZE WZGLĘDU ŚLISKĄ POWIERZCHNIĘ

Klapki kąpielowe prócz ochrony higienicznej zwiększają przyczepność do podłoża

  • NA PŁYCIE BASENU NIE BIEGAMY

Samodzielnie chodzącym maluszkom nie pozwólmy biegać .Na śliskiej powierzchni bardzo łatwo o upadek.

PO DRABINCE PROSIMY SCHODZIĆ I WCHODZIĆ PRZY ASYŚCIE INSTRUKTORA LUB DRUGIEJ OSOBY

Pod żadnym pozorem nie wchodźcie Państwo drabinką trzymając dziecko na rękach.

SPRZET WYPORNOŚCIOWY (makarony, deski, materacyki) ORAZ WSZELKIE AKCESORIA WYKORZYSTYWANE PODCZAS ZAJĘĆ NIE CHRONIĄ PRZED UTONIECIEM

Jest to jedynie sprzęt pomagający w oswojeniu i nauce pływania, dlatego nie należy spuszczać dziecka z oka.

SKOKI WYKONUJCIE TYLKO POD OKIEM INSTRUKTORA

Skoki są jedną z fajniejszych form ćwiczeń jednak dla wspólnego bezpieczeństwa muszą być wykonywane prawidłowo, żeby uniknąć ewentualnych kontuzji

JEŻELI POCZUJECIE PAŃSTWO OSŁABIENIE LUB BRAK SIŁ POINFORMUJCIE O TYM INSTRUKTORA

Rodzicielstwo jest wyczerpujące (czasem nie zdążycie zjeść lub nocka była bezsenna) i my to rozumiemy, i po to jest instruktor asystujący który chętnie przejmie na chwilę maluszka i troszkę Was odciąży

NIC NA SIŁĘ

Jeżeli Państwa maluszek ma gorszy dzień (a każdy ma do tego prawo) nie wykonujcie ćwiczeń na siłę. Lepiej poprzytulać się kilka razy niż zniechęcić maluszka na dłuższy czas

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone dla fizjoraczki.pl